Measurements of Weed

Share The Love!

Alright everyone, I’m only saying this once… so take notes!  

When it comes to buying weed, there are a few things to consider:

How much we do I smoke a day?

What does my budget look like?

Do I care about the quality of bud?

Some people like having a variety of nugs.  Others like to buy one type in a large quantity and sit on it. And then there are those who don’t care and have no regimen, that’s also totally fair.  But, for those of you who want to budget out their monthly/weekly consumption of weed. This is how ya do it.

 

First, do you know the units of measurement for weed?

Street Name Weight of Measurement Average Price Point *
Nickel .5 g $5
Dime .7- 1 g $10
Dub 1 g $20
Slice, 8th 3.5 g $40
Quarter 7 g $70
Half 14 g $120
Zip 1 oz $210
Qp 4 oz $500
Hp 8 oz $850
Lb, P, Unit 16 oz $1500

 

These numbers are an average price point. Obviously, you will probably have to pay more for top quality headies and pay probably less for outdoor nugs.  But for the most part if its decent weed; smells fresh, not too dry/wet, and has a decent trichome crystal structure you’re getting a good deal. (Also I do not condone people picking up weight, its illegal.)

Share The Love!

Share: